Články

Rubrika kde najdete články o karate Goju-Ryu od Českého zastoupení O.G.K.K.

Read More »

Fotogalerie

Rubrika kde najdete naší fotogalerií z akcí kde jsme se účastnili...

Read More »

Semináře

Rubrika kde najdete zajímavé semináře karate...

Read More »

Soutěže

Rubrika kde najdete zajímavé informace o závodech a naše úspěchy na tatami...

Read More »

Matayoshi Kobudo

index2.gifFilosofie Kobudo

              Kobudo je umění míru! Výraz Kobudo v překladu znamená „ dávná cesta zastavujícího štítu “.Slovo „ štít “ zde představuje boj, ale v obranném, neagresivním pojetí. Takže správný význam Kobudo je „ dávná cesta zastavení boje “. Toto by ale mohlo být matoucí – jak může praktikování a studium dávných zbraní a potenciálně smrtících technik představovat mír ? Je to ale jednoduché. Mít schopnost použít zbraně správně vytváří mír. Jako příklad můžeme uvést osobu na kterou je chystán  útok a která pozvedne zbraň na svou obranu. Útočník může od svého úmyslu ustoupit pouhým spatřením obráncovy zbraně. Toto zastavilo boj . Zbraň vytvořila mír. Toto je pravá podstata Kobudo.

Co nám Kobudo poskytuje

              To co nám trénink Kobuda na fyzické, mentální a duchovní rovině dává je stejné jako v Karate. Trénink  Kobuda rozvíjí fyzickou kondici a pozitivně ovlivňuje charakter. Studium Kobuda pracuje ve spojení s Karate a doplňuje, vyrovnává trénink adeptů Karate. V dávných dobách, zbraně a techniky prázdných rukou byly většinou studovány současně. Kobudo rovněž učí jak použít předměty denní potřeby jako zbraně osobní sebeobrany a samotná zbraň dává sílu k použití této proti útočníkovi.

Historie Kobudo

              Historie okinawského Kobudo je velmi těžce definovatelná a zároveň velmi zajímavá. Je odlišná od umění boje se zbraněmi z jiných států v tom že většina zbraní v okinawském Kobudo se vyvinula postupně a z důvodů nezbytnosti, ne  pouze pro válečné účely. Na příklad zbraně vyvinuté v Evropě , na hlavních japonských ostrovech, a v jiných zemích byly od počátku určeny k vojenskému účelu. V Evropě vyvinuli zbraně pro vojáky jako meče, kopí, luky a šípy, koule na řetězu, brnění apod. Zbraně na japonských ostrovech jako Katana, Wakizashi, Naganata, luk a šípy atd. byly rovněž vyvinuty pro vojenské použití. V čem jsou okinawské zbraně nejvíce odlišné je to, že většina, kromě těch několika dovezených z Číny, vznikla z velmi jednoduchých nástrojů denní potřeby farmářů a námořníků.

kobudo_02.gif

              Nikdo přesně nezná pravdivou historii okinawského Kobudo. Je pouze málo písemných záznamů. Všeobecně se věří že tyto zbraně vznikly z nezbytnosti. Jedním z příkladů by mohlo být toto : farmář a jeho rodina sklidili pole cukrové třtiny za pomocí srpu ( Kama ). Náhle přišli lupiči aby je o sklizen připravili. Tak farmář a jeho rodina použili Kama k zastavení lupičů. Jiný scénář může být rybář vracející se na břeh s úlovkem. Zloděj se mu jej snaží ukrást a rybář s ním bojuje za použití vesla ( Kai ), všeobecně známém jako lyeku.

             Postupem času byly objeveny obranné techniky a tyto nástroje denního použití a techniky byly osvojeny a rozvinuty adepty bojových umění  do škol pro jednotlivé zbraně. Příkladem je Bojutsu, Saijutsu, Nunchakujutsu,atd. Nakonec byl tato jednotlivá bojová umění sestavena do uceleného systému který je nyní znám jako Kobudo. Vyvinulo se několik stylů Kobudo, jako např. : Matayoshi Kobudo, Yamani-Ryu Kobudo a Ryukyu Kobudo.

Matayoshi Kobudo

shinko_matayoshi_1.gifShinko Matayoshi se narodil v roce 1888 ve městě Naha, Okinawa. V mládí začal se studiem bojových umění po vedením dvou učitelů: Bojutsu, Saijutsu, Iyekujutsu a Kamajutsu studoval pod Agena Chokuho Senseiem z vesnice Gushikawa, Nunchakujutsu a Tunkuajutsu ( Tonfa ) pod Jitude Moshigwa Irei Senseiem z Chatanu.
              Někdy kolem roku 1911 podnikl cestu do Manchurie přes severní Japonsko kde se připojil k nomádskému kmeni a od nich se učil umění  luku a šípu, lasso a Shurikenjutsu.
              V roce 1915 po návratu na Okinawu představil Kobudo v Tokiu při společné ukázce s Gichinem Funakoshim, zakladatelem Shotokan Karate-Do, který předvedl Karate. To bylo poprvé  kdy bylo okinawské Kobudo představeno na japonských ostrovech. V roce 1921 předvedl Kobudo při  ukázce se zakladatelem Goju-Ryu Karate-Do, Chojun Myiagi Senseiem, jenž předvedl Karate pro Prince Hirohita během jeho návštěvy Okinawy.
             Později vycestoval do Šanghaje v Číně kde studoval Nuntijutsu, Tinbejutsu, akupunkturu, rostlinnou medicínu a Kingai -noon Kung Fu, navštívil rovněž město Fučou kde studoval formu šaolinského Kung Fu. Na Okinawu se vrátil v roce 1935 a formuloval to co je dnes známo jako Matayoshi Kobudo. Shinko Matayoshi zemřel ve věku 59 let v roce 1947. Jeho syn Shinpo Matayoshi se stal jeho následníkem.

shinpo_matayoshi_3.jpgShinpo Matayoshi se narodil v 27.12.1921 ve vesnici Yomitan na Okinawě. V šesti letch začal s tréninkem bojových umění pod vedením svého otce. Později studoval styl Kung Fu Bílého Jeřába pod vedením učitele Gokenki. V roce 1938 se přestěhoval do  města Kawasaki v Japonsku , Prefektura Kanagawa, kde vyučoval Kobudo. V roce 1957 se vrátil na Okinawu  a začal vyučovat Kobudo v Goju Ryu Karate- Do Doju Seiko Higy Senseie.
              V roce 1960 otevřel Dojo v Naha, které pojmenoval Kodokan a založil Ryukyu Kobudo Renmei. V roce 1970 přejmenoval svou organizaci na Zen Okinawa Kobudo Renmei jež se nakonec stala celosvětovou organizací.

Shinpo Matayoshi Hanshi, 10. dan, zemřel 7.9.1997. Jeho nástupcem se stal jeho druhý syn, Yashushi Matayoshi Soke.

kobudo_weaponry_copy.jpg

1. Nunti,  2. Iyeku,  3. Bo, 4. Kuwa, 5. Suruchin, 6. Kama, 7. Nunchaku, 8. Tunkua (Tonfa), 9. Sai, 10. Tekko, 11. Techu, 12. Rochin, 13. Tinbe, 14. Manji Sai.

Překlad z:
http://www.burlingtonkarateandkobudo.ca/kobudo/kobudo.htm