Eiichi Miyazato (1921–1999) poslední interview


Eiichi Miyazato sensei
Grandmaster Eiichi Miyazato-1921-1999.
Okinawan Goju-Ryu Karate, 10th Dan/Hanshi.
 

Autor : Kent Moyer, Nandan, Kyoshi Okinawan Goju-Ryu

v sobotu, 11.12.1999 Eiichi Miyazato zemřel na Okinavě , Japonsko. Sensei Miyazato byl jeden z největších mistrů goju ryu jež trénoval přímo se zakladatelem, Chojunem Miyagim. Mnoho mistrů kteří přišli do USA vyprávělo příběhy o historii goju ryu a o jejích trénování. I když eiichi Miyazato zemřel vzpomínka na něj bude žít po dlouhou dobu. Stuenti jež trénovali pod jehou organizací si ho pamatují jako osobu jež by to chtěla říct tak jak to bylo.sensei Miyazato nikdy neviděl bojová umění jako přitažlivý střed zájmu veřejnosti a nikdy nechtěl být slavný. Mhoho lidí kteří ho viděli trénovat hledalo informace o historii goju ryu a pokoušelo se porozumět informacím jež byly předány do goju–ryu karate-ka v USA. Co jsme zjistili bylo to že Miyazatova verze byla hodně odlišná od té co nám řekli.

Kdo byli nejpokročilejší studeenti Chojuna Miyagiho ?
v celé historii okinavského Goju–Ryu karate je dobře zaznamenáno kdo byli nejlepší studenti Chojuna Miyagiho v době jeho smrti v roce 1953.bylo mnoho článkú v časopisech a knihách o historii Goju–Ryu karate od studentů studentů Chojuna Miyagiho a dalších vynikajících mistrů.v roce 1953 jsou to tato známá jména pro nás kdo byli pokročilými studenty senseie Miyagiho :

  • Byl to Seiko Higa ( věk 55 let ) 1898–1966
  • Meitoku Yagi ( věk 41 let )
  • Eiichi Miayzato ( věk 30 let ) 1921–1999
  • Koshin Iha ( věk 28 let ) 1925 –
  • Seikichi Toguchi ( věk 37 let ) 1917–1999

je dúležité si uvědomit kolik jim bylo v době smrti senseie Miyagiho. To nám pomůže pochopit kdo byl pokročilý a jejich vztah s Chojunem Miyagim. Bylo mnoho pokusů přepsat historii o tom kdo byl nástupcem Chojuna Miyagiho a kdo byli jeho pokročilí studenti. Byl jeden Goju–Ryu instruktor který prohlašoval že trénoval přímo s Chojunem Miyagim ale nebyla to pravda. Několik těchto mistrů kteří rozšiřovali tyto fámy byli bývalí studenti eiichi Miyazata.

„okinawan karate„ – kniha Marka Bishopa
je zde výborná kniha nazvaná „ okinavské karate „. Tato kniha zahrnuje všechny styly okinavského karate a mnoho nejlepších mistrů každého ryu – ha.pan bishop napsal tuto knihu v roce 1989. Strávil 10 let zkoumáním a dotazováním mnoho mistrů uvedených v knize. Byl bývalým studentem mistra Goju–Ryu Moria Higaonny. Napsal několik výborných článků do „ fighting arts magazine „ ( viz číslo 82 ). Toto je článek o jeho vzpomínkách na jundokan a jeho hlavního instruktora, Eiichi Miyazata. Vyzdvihuje jeho trénink v Yoyogi Dojo v Tokiu a že ho jeho učitel Morio Higaonna představuje svému učiteli na okinavě hanshimu eiichi Miyazatovi v jeho jundokan ústředí.v bishopově knize „ okinavské karate „ píše o Hanshi Miyazatovi : „v současnosti má asi 500 žáků a prohlašuje že od roku 1953 trénoval více než 12.000 karate–ka ( žáků ). Mezi těmi stojí za zmínku dynamický Morio Higaonna který dříve vedl malé ale uznávané dojo ve špinavé části čtvrti yoyogi v tokiu, ale ted vyučuje v jeho novém dojo v tsuboya, naha, okinawa. Trénoval jsem 1 rok v Yoyogi Dojo a na Higaonův popud jsem odjel na okinavu a zapsal se do jundokanu Miyazaty kde jsem zústal po dobu 5 let. „ kniha pana Bishopa je celkem přesná pokud se týká historie Goju–Ryu karate.

Verze Morio Higaonny
mnoho studentů v USA jež byli částí jeho organizace nemohlo poroumumět jeho verzi kdo byl následníkem Chojuna Miyagiho a kdo byl jeho skutečný učitel. Higaonna vždy uváděl že Aniichi Miyagi ( žádný vztah k zakladateli Chojunu Miyagimu ) byl jeho učitel a následník Chojuna Miyagiho. V rozhovoru pro „ fighting arts magazine „ byla panu Higaonnovi položena otázka „ kdo si myslíte že je následníkem Chojuna Miyagiho ?„ . Higaonnova odpověd byla :
„dle mého nejlepšího vědomí – a pokud se mýlím tak jsem připravem ho změnit – je následníkem Chojuna Miyagiho Aniichi Miyagi.“ Higaonna rovněž uvedl že Aniichi Miyagi trénoval pod Chojunem Miyagim pouze po dobu 2 – 5 let. V čase smrti Chojuna Miyagiho bylo Aniichi Miyagimu pouze 22 let. Další zajímavé zjištění je že Morio Higaonna nikdy nedostal stupeň dan od svého učitele Aniichi Miyagiho. Všechny Goju–Ryu stupně byly obdrženy od eiichi Miyazata (viz 7.dan Goju–Ryu poslední zkoušky ). Morio Higaonna obdržel 8. a 9. Dan od Yuchoku Higy, instruktora Shorin–Ryu který Higaonnu nikdy netrénoval pod mistrem eiichi Miyazatem.
Miyazato začal trénovat pod Chojunem Miyagim v roce 1935 ve věku 13 let.Miyazato byl rovněž velmi aktivní v judu a byl celookinavským mistrem v judu. Shihan Miyazato byl dřívějším presidentem okinavské federace juda. Byl ve správní radě „ all japan karate do goju – kai „ . Miyazato je nositelem 10. Danu , titulu hanshi a je ředitelem Největšího Goju–Ryu karate dojo ( jundokan ) na okinavě.
v roce 1954 se trénování vrátilo do zahradního dojo Chojuna Myiagiho.v roce 1955 bylo na velkém shromáždění oznámeno že eiichi Miyazato bude následník Chojuna Miyagiho ( viz dopis Koshina Ihy Chucku Merrimanovi ). Eiichi Miyazato vzhledem k široké znalosti Goju–Ryu karate a mnoha letům tréninku spolu s Chojunem Miyagim založil Jundokan a zasvětil svůj život podpoře okinavského goju – ryu karate -do. Jundokan je volně strukturovaná organizace a není motivována vyděláváním peněz.sensei Miyazato cítí na základě filosofie Chojuna Miyagiho že člověk by neměl dělat karate pro peníze. Miyazato věří že člověk by se měl starat o rodinu, práci a potom o karate. Hodiny výuky v Jundokanu jsou velmi formální. Kdokoliv může přijít a cvičit dle vlastních časových možností. Mnoho studentů cvičí kata nebo trénuje v malých skupinách na základě vlastní pracovní doby. Mohou v dojo trénovat jak dlouho chtějí. Sensei Miyazato má několik nejlepších žáků po celém světě. Zahrnuje to Koshina Ihu ( 10.dan ), Teda Yasudu ( 10.dan ), Chucka Merrimana ( 8. Dan ). Teruo Chinana ( 7. Dan ), a Morio Higaonnu ( 7. Dan ).
Miyazato nemá důvod ublížit komukoliv nebo jejich organizacím. Ale jeho příběh musí být vyprávěn. V USA jsme slyšeli příběhy několika minulých studentů ale hanshi Miyazatovi nebyla nikdy dána možnost říci svou verzi. Miyazato řekl pisateli tohoto článku že mnoho lidí přijíždí na okinawu a klade stejné otázky znovu a znovu. Doufám že tento článek pomůže lidem pochopit ten pravdivý příběh. Takže zapněte si bezpečnostní pásy. Toto je poslední rozhovor s velkým mistrem eiichi Miyazatem.

1. Co si myslíte o turnajích karate a trénování technik z jiných bojových umění ?
Em :
v posledních letech jsem četl články v časopisech o turnajích karate ( shihai ). Sensei Miyagi a já jsme předvídali že pro propagaci karate budeme muset pořádat turnaje. Dělám karate přes 60 let .když jsem s karate začínal nebylo žádné ochranné oblečení. To dovolí studentů posunout dále jejich techniky kumite. Chojun Miyagi také doporučoval hojo – undo pro zpevnění těla a další bojová umění a sporty pro upevnění zdraví. Říkal nám že bychom neměli trénovat pouze karate ale zkoušet i ostatní umění jako judo a kendo. Pokud je tělo silné z trénování v jiných uměních a hojo – undo,budete scopni vydržet každý úder a kop. Na stejném principu budete scopni zastavit útočníka jediným úderem nebo kopem.

2. jak dlouhé měl sensei Miyagi tréniky ?
Em :
v těch časech tréninky trvaly od 2 do 4 hodin a trénink byl volný, každý mohl přijít a odejít kdy chtěl. Těch co chtěli trénovat bylo nejvíc 10.

3. Byl dům senseie Miyagiho na stejném místě i před válkou ?
Em :
je to stejné místo ale jiný dům. Po válce trénoval sensei Miyagi na několika různých místech na okinawě.

4. Kdo byli někteří studenti před válkou ?
Em :
mnoho předválečných studentů zemřelo, opustilo karate, nebo zemřelo během války na okinawě. V roce 1953, kdy sensei Miyagi zemřel, všichni pokročilí studenti pořádali schůzky aby rozhodli o budoucnosti Goju–Ryu karate.mnoho pokročilých přerušilo trénink před dlouhou dobu a již se nechtěli angažovat. Mnoho z nich zapomělo kata nebo se jím nikdy neučili. Já byl jedním z mála studentů kteří měli to štěstí a byli učeni všem katám.pro všechny to byly zlé časy.náš velký mistr náhle zemřel, neměli jsme vodu, elektřinu, některé rodiny byly bez domů. Byla to doba přežití a primární byla rodina, její nakrmení.tehdy nešlo o karate. Po válce mě požádal sensei Miyagi abych učil karate na policejní akademii. Tím jsem se stal asistentem senseie Miyagiho. Trénoval jsem rovněž Judo. Dům ve kterém nás sensei Miyagi trénoval byl ve špatném stavu. Obcházel jsem lidi a prosil o peníze na stavbu nového a krásného dojo. Začal jsem velmi těžce pracovat abych mohl postavit lepší dojo pro svého učitele, ale Miyagi náhle zemřel. Těsně před smrtí byl pod obrovským stresem a tlakem. Dvě jeho mladší dcery byly na lodi tsushi ma maru na cestě do japonska kdýž byla zasažena bombou a potopila se. Jeho třetí syn jun byl zabit během války v nanbu ( jižní část okinawy). Miyagiho nejlepší žák jinan shinzato byl rovněž zabit během války. Cítím že tento emocionální stres byl součístí dúvodů jeho náhlé smrti.

5. Byl jinan shinzato připravován jako nástupce Chojuna Miyagiho ?
Em :
ne, ale byl to nadaný žák. Ve věku 44 let byl zabit ve válce ve vesnici kin.

6. Jaký byl vztah mezi Chojunem Miyagim a higa seikou ?
Em :
Chojun Miyagi trénoval pod Kanryo Higaonnou a seiko higa byl rovněž studentem Kanryo Higaonny před válkou.

7. Jaký měl Chojun Miyagi názor na vydělávání peněz prostřednictvím karate ?
Em:
Miyagi cítil že člověk by si neměl výukou karate vydělávat peníze.Kanryo Higaonna sensei si to myslel také .dnešní karate je pokrouceno protože nekvalifikovaní instruktoři kteří trénovali pouze po krátkou dobu nyní vydělali mnoho peněz otevřením dojos a z podpory od studentů. Mnozí z nich již zapomněli některá kata. Nyní by to pro ně bylo trapné znovu se jim učit od svých minulých studentů.

8. Proč je zde tolik rozdílů v kata u každé goju organizace ?
Em:
důvody jsem právě řekl. Jsou jzde velké rozdíly mezi učiteli kteří se naučili pouze něco oproti našemu celému systému goju.

9. učily se kata jinak před a po válce ?
Em:
ano, velmi jinak.

10. Bylo více čínského vlivu( techniky otevřených rukou ) před válkou ?
Em :
ano, kata kterým jsem se učil a vyučuji v mém dojo představují kata která se učila po válce. Váš bývalý učitel Morio Higaonna se učil pod mým vedením v tomto dojo. On změnil kata od toho čím původně byly.

11. Kdo trénoval s Miyagim v době jeho smrti ? Meitoku yagi ? Aniichi Miyagi ?( žádná vazba na cojuna Miyagiho )
Em:
Yagi ano, Aniichi Miyagi byl můj student. Přišel k Chojunovi Miyagi aby s ním studoval,ale trénoval pouze krátký čas a Chojun Miyagi zemřel.Aniichi Miyagi přešel trénovat pod mým vedením.trénoval s Chojunem Miyagim pod mým vedením asi 1 rok. Během toho času pokud spočítáte dny to představovalo asi 1 měsíc v celém roce. Anííchi Miyagi nebyl nikdy uznán jako student Chojuna Miyagiho. V době smrti Chojuna Miyagiho mu bylo pouze 22 let. Morio Higaonna byl dobrý přítel Aniichi Miyagiho jen aby mu pomohl k podpoře vlastní organizace. Řekl jsem Morio Higaonnovi aby se přestal pokoušet přepsat historii Goju–Ryu. Zavolal mi když vydával svou první knihu. Požádal mě o pomoc ale já jsem položil sluchátko protože se snažil podporovat Aniichi Miyagi a změnit historii Goju–Ryu.

12. Jak dlouho trénoval Aniichi Miyagi v jundokanu a kdy obdržel dan ?
Em :
Aniichi Miyagi trénoval po mým vedením 6 let. Pracoval na lodi a nemohl trénovat moc často. Podpořil jsem ho v obdržení 6. Danu (Miyazato mi dal kopii certifikátu).

13. Proč Morio Higaonna a Aniichi Miyazato opustili jundokan ?
Em :
ve společnosti Goju–Ryu na okinawě jen několik lidí znalo jméno Aniichi Miyagi, nikdo kromě Morio Higaonny o něm nikdy neslyšel.Aniichi Miyagi opustil okinawu před mnoha lety a nikdy se nevrátil. Morio Higaonna byl v tokiu v době kdy Aniichi Miyagi odešel z okinawy. Morio učil v yoyogi dojo. Přišel na okinawu a prosil mne abych mu dovolil vydělévat si karatem . Na okinawě 97% učitelů karate má práci na plný úvazek a neživí se karatem. Matka Moria Higaonny postavila malé dojo ve svém domě aby tam mohl učit.Morio neměl mnoho studentů a jeho žena alanna utekla zpět do USA. On ji potom následoval. Jeho matka byla hodně naštvaná. Morio byl ženatý i s okinawskou dívkou kterou jsem mu představil . Byla také studentkou university.

14.v knihách Morio Higaonny a na videonahrávkách je přímá linka od Kanryo Higaonny, Chojuna Miyagiho k Aniichi Miyagimu, k Morio Higaonnovi. Proč podporuje Aniichi Miyagiho jako nástupce a neuzná vás jako učitele ?
Em :
není to lepší pro obchod? Učil jsem Moria od střední školy.řekl bych mu to napřímo. Aniichi Miyagi nemůže nic říct. Nezáleží na tom co Morio Higaonna píše o Goju–Ryu, Aniichi Miyagi nic neřekne protože ví že to co on a Morio udělali není správné. Nikdo z okinawských mistrů karate ani neví kdo je Aniichi Miyagi . Řekl jsem Aniichi Miyagimu že neví nic o Goju–Ryu karate a měl by odejít.

15. Jak je to příjímáno ostatními okinawskými mistry karate že trénujete studenta po mnoho let a on vás potom neuzná jako svého učitele ?
Em:
okinawští mistři karate ho nikdy neuznají do žádné funkce. Na okinawě velcí mistři karate nechtějí mít nic společného s Morio Higaonnou a nikdo nikdy neslyšel mo Aniichi Miyagim. Rozumím tomo že v USA Morio pořádá turnaj za použití jména Chojuna Miyagiho. Morio bydlel kousek od domu Chojuna Miyagiho, je to okinawský zvyk navštívit dům a hrob Chojuna Miyagiho a uctít velkého mistra. Já uctívám senseie Miyagiho dvakrát týdně. Zeptal jsem se sám sebe proč Morio Higaonna neuctívá Chojuna Miyagiho, zvláště když bydlí tak blízko? Prosím zeptejte se kena Miyagiho ( syn Chojuna Miyagiho ) jež bydlí v senseiově domě až ho navštívíte.

16. Slyšel jsem že Morio Higaonna se stále vrací do jundokanu aby se pokusil promluvit si s vámi.proč to dělá ?
Em:
obchod ! Pokud je stále spojován s jundokanem a mnou, přináší mu to důvěryhodnost. Na celojaponském goju -ryu turnaji v tokiu, goju -kai mistři konfrontovali Morio Higaonnu. Zeptali se ho proč se všude představuje jako světový Goju–Ryu karate ředitel? To mi způsobilo jisté problémy protože jsem byl jeho učitel.( to později potvrdil jiný mistr Goju–Ryu, Shuji Tasaki, 8. Dan goju–kai ). Kdyby přijel Morio na okinawu měl by strach že bych ho konfrontoval s tímto incidentem. Morio byl vyhoštěn z goju–kai organizace.

17. Když Morio Higaonna opustil jundokan jaký měl dan ?
Em:
nikdy jsem ho nevyhostil z jundokanu. Několikrát se rozhodl odejít.když odešel měl 6. Dan.jednou později přišel zpět do mého dojo a prosil o podporu na podpis na 7. Dan od goju – kai organizace. Bylo mi ho líto a podporu jsem podepsal ( viz kopie ). Nikdy nedostal dan od svého takzvaného učitele , Aniichi Miyagiho.

18. Nedávno bylo oznámeno že hanshi yuchoku higa,mistr shorin – ryu který již zemřel,udělil Morio Higaonnovi 9. Dan. Jak je to obdržet dan od mistra s kterým nikdy necvičil, navíc od jiného stylu? Pokud byl jeho učitel Aniichi Miyagi proč od něj nikdy neobdržel dan ?
Em:
je to problém dostat od někoho dan? nechci mluvit o panu. Yuchoku Higovi, ale lidé mi řekli že před smrtí vydal mnoho certifikátů na 10. Dan instruktorům z japonska. V kruzích bojových umění Morio Higaonna není dost starý na 9.dan. Je to čestný titul a musí vám být minimálně 65 let.není to o technické zdatnosti.koshiki je oficiální ceremonie která říká že cvičíte karate po mnoho let. Je mnoho učitelů kteří přijímají vysoké daby v bojových uměních a Morio je nyní jedním z nich.

19. Co se podle vás stalo s Morio Higaonnou že již nenásleduje vaše učení ?
Em:
myslím že Aniichi Miyagi pokřivil jeho myšlení. Morio je typ člověka jež potřebuje stále cizí pomoc a to od někoho kdo je prohnanější než on. Většina japonských studentů opustila jeho i jeho organizaci.

20. V roce 1979 Morio Higaonna zformoval organizaci I.O.G.K.F. Jaký byl jeho vztah k Teruo Chinanem ?
Em:
slyšel jsem že spolu bydleli po mnoho let a byli jako bratři. Higaonna byl starším žákem vzhledem k Chinanovi v mém dojo.

21. V americe Morio Higaonna říká že teruo chinan byl jeho žákem. Je to pravda ?
Em:
ne. Učil jsem chinana a Higaonnu když byli na střední škole. Chinan, Higaonna a Aniichi Miyagi byli všichni mými studenty . Všichni to ví.

22. Poté co Higaonna a chinan zkrachovali vrátil se chinan do jundokanu aby vedl vaší organizaci v USA ?
Em:
Chinan se vrátil do Jundokanu ale když odešel do USA nebyl hlavní instruktor země.používal ten titul aby vydělal peníze aby mohl založit vlastní jundokan v USA.

23. Co si o Morio Higaonnovi myslí vaši studenti kteří s ním trénovali ?
Em:
mnoho studentů v dojo kteří trénovali s Morio Higaonnou slyší ty historky o něm. Mají s nim potíže. Když slyší že Morio Higaonna dostal 9. Dan, znamená to že udělá vše aby dostal co chce. Myslí o něm že je blázen.

24. V budo magazin v USA je článek, poukazující na to že teruo chinan trénoval po Chojunem Miyagim 2 roky. Je to pravda ?
Em:
je to jak jsem řekl dříve – potřeboval se ukázat američanům a tak se rozhodl že řekne že trénoval s senseiem Miyagim.( zeptal jsem se kena Miyagiho na to samé. Ken Miyagi mi řekl že teruo chinan nikdy netrénoval s jeho otcem Chojunem Miyagim ). Kolem toho co řekli Morio Higaonna a teruo chinan se děje tolik věcí a já o tom mluvím jen protože se mne na to ptáte. Ty otázky co se ptáte o Higaonnovi a chinanovi a co říkají američanům jsou lži. Pokud by oba seděli v seize v mém dojo nemohli by se mi podívat do očí. Když Morio Higaonna poprvé přišel do tohoto dojo, řekl mi můj otec zemřel, moje matka je velmi chudá a tak nemám na trénink žádné peníze. Nechte mne tu prosím trénovat. Tak jsem mu dovolil trénovat zdarma. Moriova matka mu řekla že sensei Miyazato byl k němu velmi hodný a na oplátku měl vzdát úctu a nvštívit mne. Přišel ke mně a seděl venku v seize před dojem. Vyšel jsem ven a řekl mu aby nechodil zpět do mého dojo.

25. Poznal jste jeho ženu alannu ?
Em:
ne, ale řekla mému studentovi že řekla teruo chinanovi „ proč si neuděláš dan u mého muže, Moria ? „chinan odpověděl „proč bych si měl dělat dan s Higaonnou ? Nejsem jeho student. Můj učitel je sensei Miyazato „. Při jedné z posledních návštěv Moria v mém dojo mi řekl že se chystá napsat knihu o historii Goju–Ryu a chtěl mou spolupráci a pomoc. Řekl jsem mu „ ne „. Hodně lidí opouští obě jejich norganizace aby se spojili s jundokanem.

26. Kdy opustil teruo chinan jundokan ?
Em:
v rove 1993 přišel chinan na oslavu 40 let dojo. Obvinil jsem chinana z falšování certifikátů dan. Poslal jsem mu dopis ( přiložen ) 11.11.1994 ukončující jeho vztahy s Jundokanem. Není již více spojen se mnou ani s jundokanem. Není vítán.

27. Co doporučujete USA goju ryu karate – ka ( žákům ) kteří chtějí do Goju–Ryu organizace ?
Em:
pokud chcete studovat opravdové okinawské karate, kontaktujte naši organizaci a přijedte na okinawu trénovat v dojo. Okinawa je velmi blízko zbytku světa. Mám mnoho studentů Higaonny a chinana kteří se mne ptají na jejich učitele a historii Goju–Ryu. Ale mne již unavuje odpovídat stále ny ty stejné otázky.

28. Byl Morio Higaonna vyloučen z all japan karate do goju – kai ?
Em:
ano. Poté co se všude představoval jako světový ředitel Goju–Ryu karate hlavní mistři goju – kai ho obvinili. Žekli mu aby dokázal své jmenování a kdo byli ti mistři v jeho správní radě ředitelů. Nemohl nikoho jmenovat a tak ho vyloučili. ( goju – kai mistři , shoji tasaki a takeshi uchiage jako členové organizace to potvrdili ).

29. Jak je to přijímáno v organizaci okinawského karate ?když někdo přijde do vaší organizace s určitým danem a vy ho přezkoušíte a neřeknete na co je zkoušíte . Potom mu udělíte nižší dan. Co si myslíte o takovém instruktorovi ?
Em:
 každý je jiný. Udělení danu není pouze o technické způsobilosti. Vyšší dany jsou poctou. Co je divné že Morio Higaonna přijal 8. a 9. Dan od instruktora shorin – ryu pod kterým nikdy netrénoval.co se stalo s jeho učitelem Aniichi Miyagim? Pokud nškdo propaguje v zahraničí vlastní styl pak je o.k. Dostat čestné dany od instruktora stejného stylu. Pokud jsou motivem pouze peníze , není to dobré. Pokud Morio zkouší někoho na nižší dan než co má z jiné organizace, není to pozitivní věc. Morio neuznává tvrdou dřinu pod jiným učitelem po mnoho let. Cítit srdcem je to nejdůležitější v trénování .
uzavírající poznámky senseie Miyazata :
až budete psát tento článek rozmyslete si vše protože Morio Higaonna stárne a toto může způsobit rozpad jeho organizace. Řekněte mu osobně že jste šel do dojo senseie Miyazata abyste slyšel pravdu a ne abyste mu ublížil, vy jste chtěl pouze pravdu.

poslední komentář autora
jak píši tento článek byl jsem velmi smuten ze smrti velkého mistra eiichi Miyazata. Byl jedním z velkých mistrů které jsem mohl poznat a trénovat s ním v jeho dojo. Byl jsem s mým prvním Goju–Ryu mistrem kyoshi chuckem merrimanem krátce poté co sensei Miyazato odešel. Sensei merriman udělal vše proto aby mohl odjet na okinawu na pohřem senseie Miyazata.obdivuji co udělal semsei merriman pro svého učitele, eiichi Miyazata. Zúčastnil se jeho pohřbu na okinawě. Sensei Miyazato byl velmi jednoduchý muž. Nehledal obálky magazínů, nectěl vydělávat velké peníze,nechtě moc v podobě velké organizace karate. Pravdivě praktikoval učení Chojuna Miyagiho. Jedoduché, přímé, nekomplikované. Prostě se tréninkem bavit. Toto sensei Miyazato dělal každý den ve svém dojo na okinawě dokud neodešel. Rád učil karate každého kdo se chtěl učit.
Autor : Kent Moyer, nandan, Kyoshi, okinawan Goju–Ryu karate, student kyoshi Tetsuhiro Hokama, okinawa

Tento článek byl přeložen z původní verze http://www.kingstonkarate.com/finalinter.htm