Reportáž z Mistrovství světa v karate Goju-Ryu 2010 | Reports from 1st World Goju-Ryu Karate Championship

                Ve dnech 29. září až 3. října 2010 proběhlo v portugalském městečku Cascais Mistrovství světa v karate Goju ryu.  Mistrovství se zúčastnilo necelých 700 závodníků ze 46 států celého světa. Naši republiku zde reprezentovalo celkem 18 závodníků, z toho 4 členové klubu NIDOSHINKAN Dojo – Hodonín. Soutěž byla rozdělena do věkových kategorii dorost, junioři, senioři a veteráni, která se pak dělila na disciplínu KATA a KUMITE. Kategorie KUMITE se dále ještě dělila na hmotnostní kategorie zpravidla rozdělené do 5ti kategorii (například senioři startovali do -60 kg, -67 kg, -75 kg, -84 kg, +84 kg).

                Celkový počet kategorií byl 51, z toho bylo 12 pro kadety, 15 pro juniory, 16 pro seniory a 8 pro veterány.  Soutěž byla rozdělena do čtyř závodních dnů od čtvrtka 30. září do neděle 3. října 2010.

                 První neoficiální den soutěže bylo na plánu neméně důležité školení rozhodčích a volby do direktoriátu světové federace. Z České republiky nás na soutěži zastupovali dva zkušení rozhodčí Jaromír Musil a Jaroslav Nekola.

                První úspěch pro tento den bylo zvolení Ing. Jiřího BOČKA do direktoriátu WGKF jako generálního sekretáře federace pro šestileté funkční období. Druhý úspěch byl zvolení Jaromíra MUSILA do komise rozhodčích světové federace a zároveň i do funkce generálního sekretáře komise rozhodčích WGKF, taktéž na šestileté funkční období.

                 První soutěžní den byly na řadě kategorie kadetů a veteránů. V kategorii kata kadetky jsme měli pouze jednoho zástupce a to Veroniku KOPEČNOU – NIDOSHINKAN Dojo Hodonín.

Veronika měla v prvním kole volný los, pak postupně porazila ve druhém kole Němku Hoeger 5:0, ve třetím kole Ukrajinku STEPANEVOVA 5:0 a o postup do finále zvítězila nad Portugalkou Santos 3:2, tím pádem se probojovala do sobotního finále.

                Veronika pak ještě nastoupila v kumite do 54 kg. Bohužel hned v prvním kole podlehla Slovence ZAVADSKÉ 1:2. Ta ale postoupila do finále, a tak pomohla Veronice v boji o 3. místo, kde zvítězila nad Němkou GRABERT 2:1 a získala 3. místo v této kategorii.

                V kategorii Veteráni jsme měli pouze jednoho zástupce Davida DVOŘÁKA v kategorii nad 170 cm od 35 let. David zde vybojoval krásné 3. místo, když o postup do finále podlehl Němcovi KRAEMEROVI.

                 Druhý den byla na plánu kategorie kata a kumite juniorů a kata seniorů, ve které jsme měli celkem tři zástupce, Kateřinu ŽÍDKOVOU – NIDOSHINKAN Dojo – Hodonín, Veroniku MIŠKOVOU – ShinMu Hodonín a Karla IMRIŠKA, který cvičí pod vedením Jaromíra Musila, ale je členem TJ Slávia Kroměříž.

                Kateřina ŽÍDKOVÁ v prvním kole porazila Němku BODENSTEINER 3:2, pak ve druhém kole Španělku FERREIRO 5:0 a v postupu o finále porazila Rakušanku STOJANOVIC 5:0 a dostala se do sobotního finále.

                V druhé části pavouka byla Veronika MIŠKOVÁ, která v prvním kole porazila Slovenku KLEMENTISOVOU 5:0, v druhém kole porazila Němku HUISKEN 5:0, bohužel v boji o finále podlehla Portugalce CARDOSO 1:4. V repasáži v boji o 3. místo porazila Italku ROVERSI 5:0 a získala pro Českou republiku 3. místo v kata juniorky.  

                Poslední z juniorů byl Karel IMRIŠEK, který v prvním kole porazil Itala PASETO 3:2, ve druhém kole Rakušana THAJER 5:0, ale bohužel v postupu do finále podlehl 2:3 Portugalcovi RODRIGESOVI. V repasáži pak porazil Španěla CIFUENTES 5:0 a získal 3. místo v kategorii junioři kata.

                Ve stejný den v kategorii kata senioři nás reprezentovali celkem čtyři závodníci Vladimír MÍČEK – NIDOSHINKAN Dojo – Hodonín a Michal HRUBÝ-  KKD Bruntál. Za ženy pak Mirka VAŠEKOVÁ – Tarokan Brno a Veronika IŠTVÁNKOVÁ – ShinMu Hodonín.

                Vladimír MÍČEK v nejvíce obsazené kategorii v prvním kole porazil 5:0 Rakušana KREMSER, ve druhém kole Němce ADLONA také 5:0, ve třetím kole z Tádžikistánu DZHO-CHUN-SI rovněž 5:0, ve čtvrtém kole Portugalce VIEIRA 5:0 a v pátém kole porazil Itala ROSSIHO rovněž 5:0 a zajistil si tak sobotní finále v kata jednotlivci.  

                V druhé části pavouka byl Michal HRUBÝ, který měl v prvním kole volný los, ve druhém kole porazil z Indonésie GODAY 5:0, ve třetím kole španěla RUBIO 4:1, ve čtvrtém kole pak Itala BUDELLI 5:0 a v pátém kole zvítězil 3:2 nad Němcem PORTUGALLEM a dostal se také do finále v kategorii kata seniorů.

Miroslava VAŠEKOVÁ bohužel v prvním kole podlehla Němce KURZ 2:3, která pak podlehla Švýcarce VIHM a tím pádem Mirka na soutěži skončila.

                Veronika IŠTVÁNKOVÁ na tom byla podstatně lépe, postupně se probojovala v prvním kole 4:1 nad Italkou TENTELLINY, ve druhém kole porazila Maďarku DOROGI 5:0, ve třetím kole Rusku KRUKOVOU také 5:0 a ve čtvrtém kole porazila 3:2 Portugalku JORGE a tím si zajistila sobotní finále.

                V kategorii kata team juniorky v zastoupení (Veronika KOPEČNÁ, Kateřina ŽÍDKOVÁ a Veronika MIŠKOVÁ) v postupu do finále porazily německý team 5:0, ale bohužel podlehly ve finále 0:5 portugalskému teamu a získali tak 2. místo v kata team juniorky.

                V kategorii kate teamů muži ve složení (Vladimír MÍČEK, Michal HRUBÝ a Karel IMRIŠEK) v prvním kole porazili 5:0 team Nigerie, ve druhém kole team z Jižní Afriky také 5:0 a ve finále porazili italský team 3:2 a získali titul MISTRŮ SVĚTA v kata teamů senioři

                V kategorii kata team ženy ve složení (Kateřina ŽÍDKOVÁ, Veronika MIŠKOVÁ a Veronika IŠTVÁNKOVÁ) v prvním kole porazily Rakušanky 3:2, ve druhém kole ale podlehly Němkám 2:3, protože Němky měly volný los, tak automaticky český team získal 3. místo v kata team seniorky.

                V sobotu bylo na programu hned ráno finále všech kategorii KATA. První bylo na pořadu finále kadeti, kde měla Česká republika zastoupení v kategorii kadetky kata jednotlivci Veroniku KOPEČNOU. Ve finále nastoupila proti Portugalce RAPOSO a porazila ji 4:1 a získala tak titul MISTRYNĚ SVĚTA v kata kadetky.

                V juniorech zde bylo další finále v zastoupení Kateřiny ŽÍDKOVÉ, která nastoupila také proti Portugalce CARDOSO, které však podlehla 0:5 ale získala titul VICE-MISTRYNĚ SVĚTA v kata juniorky.

                V kata seniorech jsme měli hned tři finalisty. První finále Vladimír MÍČEK a Michal HRUBÝ, které skončilo ve prospěch Vladimíra MÍČKA 5:0. Vladimír MÍČEK tak získal titul MISTR SVĚTA v kata senioři a Michal HRUBÝ titul VICE-MISTR SVĚTA. 

                Veronika IŠTVÁNKOVÁ ve finále nastoupila proti Portugalce MOTA a porazila ji 4:1 takže získala další titul MISTRYNĚ SVĚTA v kata seniorky pro Českou republiku.

                V odpoledních hodinách pak nastal boj o medaile v disciplíně KUMITE, kde česká republika měla zastoupení v těchto kategoriích. Tomáš REICH – SK-KESL-RYU kumite +84 kg,  Jiří PANÁČEK – KKD Bruntál kumite -84 kg, Vojtěch KOČÍ – TJ Č. Budějovice kumite -75 kg, Milan BURGET – TJ Kopřivnice kumite -75 kg a Jan KOČÍ – TJ Č. Budějovice kumite -84 kg. Všichni jmenovaní pak včetně Davida DVOŘÁKA – KKD Bruntál bojovali v kumite teamu. Za ženy nás reprezentovaly Aneta MARKUŠOVÁ – KK Liberec kumite -55 kg, Karolína BOBKOVÁ – Baník Havířov kumite -61 kg a Štěpánka ŠAJNAROVÁ – KKD Bruntál kumite -68 kg. Všechny pak ještě startovaly v kumite teamů seniorky.

                V kategorii kumite senioři nad 84 kg měl Tomáš REICH v prvním kole free, ve druhém kole porazil Rakušana MAYERA 4:0, ve třetím kole zvítězil nad Bělorusem GRINEWICHEM 3:0 a ve čtvrtém kole porazil Litevce KOZA 7:0. Tím pádem si zajistil finále, ve kterém nastoupil proti ruskému ANTONOVI, kterého porazil 2:1 a získal první titul MISTRA SVĚTA pro kumite.

                V kategorii kumite senioři do 84 kg jsme měli dva zástupce, Jiřího PANÁČKA a Jana KOČÍHO. Jan KOČÍ měl v prvním kole free, ve druhém kole porazil Kanaďana SALTIKOVA 4:1, ale ve třetím kole podlehl Ukrajinci KRYLOVSKÉMU 1:2. Ten však následně prohrál s K. FARMADINEM a vzal tak Honzovi šanci bojovat v repasáži. Na druhé straně Jiří PANÁČEK porazil v prvním kole závodníka MOHAMEDA ze Srí Lanky 5:0. Bohužel v dalším kole podlehl slovenskému závodníkovi HARNIČÁROVI 4:8, který pak polehl ruskému ALIEVOVI a tím pádem Jirka také skončil.

                V kategorii senioři do 75 kg jsme měli Milana BURGETA a Vojtu KOČÍHO. Milan BURGET v prvním kole porazil 8:0 RAO z Fiji, bohužel ve druhém kole podlehl Němcovi MEISTER 2:7, který pak prohrál o finále s Portugalcem SILVA 7:10.  Vojta KOČÍ v prvním kole vyhrál nad JORDAAN z Jižní Afriky 8:0, ale následně podlehl Portugalci MOREIRA 0:1. Na rozdíl od Milana Burgeta se Vojta dostal do repasáže, kde ale podlehl v boji o 3. místo s Němcem SCHUFFENHAUEREM. Obsadil tak 5. místo.

                V kategorii kumite seniorky -55 kg nastoupila Aneta MARKUŠOVÁ, která v prvním kole porazila Španělku CARRASCOSA, ve druhém kole Němku HOLCZER a podlehla až Rumunce SANDU. V repasáži pak podlehla Portugalce VANESSA a získala 5. místo.

                V kategorii kumite seniorky -61 kg Karolína BOBKOVÁ měla v prvním kole free a ve druhém kole Slovenku LANGOŠOVOU 2:0, poté podlehla v boji o finále s Rakušankou PAKOSTA 0:3 a následně pak porazila Portugalku PERDIZ a získala 3. místo.

                Poslední v kategorii seniorky v kumite -68 kg Štěpánka ŠAJNAROVÁ měla v prvním kole free, ve druhém kole však podlehla Rumunce MIREA 2:5. Rumunka se probojovala do finále, a tak Štěpánka měla možnost bojovat aspoň o bronz s Portugalkou a Italkou, která však po výhře nad Portugalkou zahodila svojí prohrou s Italkou a tak získala 5. místo.

                V kumite teamů seniorky ve sležení (Štěpánka ŠAJNAROVÁ, Aneta MARKUŠOVÁ a Karolína BOBKOVÁ) bohužel Češky v prvním kole prohrály 1:2 s teamem Španělska, který pak podlehl Italkám, a tak naše závodnice skončily bez medaile. Muži ve složení (Tomáš REICH, Milan BURGET, Jiří PANÁČEK, David DVOŘÁK, Vojta KOČÍ a Jan KOČÍ) na tom byli o něco lépe, v prvním kole porazili Fiji, ve druhém kole porazili favorizované Portugalce 3:2, ale bohužel podlehli Rusům 3:1. V repasáži pak porazili německý team 3:2 a získali 3. místo na tomto šampionátu. A to byla poslední medaile z celého Mistrovství světa v karate Goju-Ryu. 

                Další ročník Mistrovství světa v karate Goju-Ryu se bude konat v roce 2013 v Jižní Africe.

 

Pár fotografii z MS WGKF:

 
Český team na MS WGKF 2010

                  

 
Členové NIDOSHINKAN Dojo po MS WGKF 2010 (celkem 10 medailí) 

 
Kumite team senioři –  3. místo

 

 
Vladimír MÍČEK – MISTR SVĚTA KATA, Michal HRUBÝ VICE-MISTR SVĚTA

 

 
Karel IMRIŠEK 3. místo kata junioři

  
Kateřina ŽÍDKOVÁ VICE-MISTRYNĚ SVĚTA a Veronika MIŠKOVÁ 3. místo

 
Kata team juniorky 2. místo (K. ŽÍDKOVÁ, V. KOPEČNÁ a V. MIŠKOVÁ)

 
Jaromír Musil a Jaroslav Nekola – rozhodčí

 
Kata team senioři – Mistři světa (V. Míček, K. Imrišek a Michal Hrubý)