Mistrovství Evropy 2007 – Bratislava

             ME seniorů v karate v Bratislavě přineslo českému týmu řadu překvapení. Mimo očekávání skončily, hned v úvodním kole, naděje naší stálice v disciplíně kata, Petře Nové.

            Úvodní porážkou od španělské závodnice se jí zavřela brána do finálové cesty a po vyřazení španělské závodnice i cesta do repasáže. Nutno podotknout, že sestava její poloviny startovní listiny obsahovala všechna jména závodnic brousících si zuby na titul.

             Drobnou náplastí na úvodní neúspěch v disciplíně kata bylo páté místo ženského kata týmu /Ištvánková, Vašeková , Masáriková /. I ony narazily v úvodním kole na favorizované finalistky z Itálie /2/. V repasáži úspěšně zasáhly až do bojů o bronzovou pozici. Nakonec odcházely s bodovaným pátým místem.

              Velmi příjemným překvapením vystoupení celé reprezentace byl výkon Petry Pecekové /kumte do 60 kg/. Již v úvodních kolech překvapila nejen své soupeřky a sbor rozhodčích, ale i své kolegy z české výpravy, jasným úspěšným výkonem. Většina soupeřek na její rychlé starty a zkušené proti techniky nedokázaly reagovat . Po úspěšných předkolech se probojovala až do slavnostního večerního finále.

               Zaplněná bratislavská sportovní hala Simabac Aréna shlédla jedno z nejpohlednějších finále šampionátu.Velmi dobře připravená turecká závodnice Vildan Dogan, považovaná za jasnou vítězku hmotnostní kategorie do 60 kg vyvinula na Petru Pecekovou obrovský tlak na cestě za ziskem titulu. Peceková však zúročila nejen pernou před evropskou přípravu, ale zejména své dlouholeté zkušenosti v řadách reprezentace. S trpělivým soustředěním dokázala vždy v pravý okamžik předejít útoku turecké závodnice a zvítězila, na finále vysoko, 4:1.

petra-pecekova.jpg

               Zlato v jejím podání tak mělo opravdovou příchuť těžké bitvy. Několik finálových utkání totiž bylo rozhodnuto po nevýrazném podání aktérů verdiktem na praporky. Toto však Peceková nepoznala a vítězství si jasně vybojovala.

              V soutěži kumite týmů byla upřena pozornost na kategorii mužů.V prvním kole absolvovali čeští muži střet s reprezentací Ruska. Výkon závodníků Paila a Bělici však rychlostně nestačil na „nabité“ Rusy a tak se čekalo na další vývoj situace pro případný postup do repasáží. Protože Rusové postoupili do finále, bojoval český tým v repasáži s týmem Norska. Přes vydané úsilí se jim nepodařilo zvítězit. V ženách nastupovaly závodnice Čech s určitými ambicemi na postup, ale první kolo se španělskými závodnicemi nebylo korunováno jejich úspěchem. V opravných zápasech se pak nedokázaly prosadit přes ne neporazitelný tým Slovinska.

               Jak Radka Krejčová, Zuzana Linhartová, tak i poslední Petra Peceková bojovaly, jako by to bylo finále. Štěstí však má jen jednu tvář, která našim závodnicím zůstala skryta. Prohrou ve třetím zápase skončily naděje na postup do bojů o bronzovou medaili.

               Jak řekl vedoucí české výpravy, Ondřej Musil: „Letošní Mistrovství Evropy pro nás bylo přínosné jen nádherným zlatem Pecekové, ale měli jsme ambice i v kata, nebo jednotlivkyních žen“ .

ŠKOLENÍ ROZHODČÍCH EKF SE U TOHOTO ŠAMPIONÁTU ZÚČASTNILA PĚTICE ČESKÝCH ROZHODČÍCH. NA NEJVYŠŠÍ LICENCE SI „ŠÁHLI“ V KATA JAROMÍR MUSIL – SOUDCE „A“ A TAKÉ V KUMITE BYL ÚSPĚŠNÝ ZISKEM STARTOVNÍ TŘÍDY SOUDCE „B“.

mirage-me.jpg

NA POST EVROPSKÉHO ROZHODČÍHO „B“ SE „VYŠVIHL“ ÚSPĚŠNOU ZKOUŠKOU I JAROSLAV NEKOLA.

dscf4175.jpg

JOSEF RAJCHERT SI TESTEM ZNOVUPOTVRDIL STÁVAJÍCÍ LICENCI ROZHODČÍHO „B“ NA KUMITE. NEDAŘILO SE JANU PYTLÍKOVI PŘI ZKOUŠCE NA KATA. OBHÁJIL LICENCI SOUDCE „A“ NA KUMITE. BLANKA PYTLÍKOVÁ PŘI ZKOUŠKÁCH NA KATA NEUSPĚLA. PŘI ZÁVĚREČNÉM BREAFINGU OBDRŽEL Z RUKOU PREZIDENTA WKF ,ANTONIA ESPINOZY, JOSEF RAJCHERT, DĚKOVNOU BRONZOVOU PLAKETU ZA DESETILETOU PRÁCI V ROZHODCOVSKÉM SBORU EKF.

ROZHODČÍCH NA KUMITE SE ZÚČASTNILO CELKEM 71 Z TOHO 36 ÚSPĚŠNĚ A 35 NEÚSPĚŠNĚ. NA KATA BYLO Z 48 PŘIHLÁŠENÝCH ÚSPĚŠNÝCH JEN 28.

VELMI POZITIVNÍ INFOMACÍ BYLA SKUTEČNOST ,KDY PŘI POROVNÁVÁNÍ SPRÁVNĚ ZACVIČENÝCH KATA NA ZKOUŠKÁCH ROZHODČÍCH, BYLI VYBÁNI MEZI DEMONSTRÁTORY NA DVD PRÁVĚ DVA NEJMENOVANÍ ČEŠTÍ ZÁVODNÍCI A TO V EVROPKÉ KONKURENCI.

Článek zaslal: Josef Rajchert, ČSKe