Ve dnech 1. až 3. října se malebné rakousko městečko St. Pölten odělo do karate-gi. Pod věží zdejší radnice se sešli nejlepší závodníci ze 17 států celé Evropy. Konalo se zde již páté mistrovství Evropy stylu Goju-ryu v kategoriích žáků, dorostenců a juniorů.
Jako již tradičně nemohla se i tato významná karatistická událost obejít bez úvodních kongresů a školení. Jako první se sešli rozhodčí EGKF. Naše barvy zde hájili člen komise rozhodčích EGKF Jaromír Musil dále rozhodčí s nejvyšší licencí EGKF M.Hrubý a V.Žatka. Školení se zúčastnil i T.Dobeš jako čekatel na licenci soudce. Celému školení předsedal Ital Morandi a člen užšího vedení pan J. Boček jako generální sekretář EGKF.
Samotné eliminační souboje kata začaly tradičně v sobotu dopoledne. Jako první v kročila na tatami a české goju-ryu hájila Veronika Ištvánková. Ve velmi silně obsazené kategorii žákyň jsi vedla nadmíru úspěšně. V eliminačních kolech absolutně nezaváhala a získala jsi náklonnost rozhodčích svou elegancí při cvičení. Veronika postoupila až do večerního finále kde získala v souboji se závodnicí Stadler z Rakouska pro české družstvo první zlatou medaili. Souběžně s postupující Veronikou cvičili na vedlejším tatami závodnice v kategorii dorostenek. Zde se shodně na třetím místě umístili Kateřina Šafaříková a Lucie Cupáková. Lucie obhajovala titul z minulého ME měla však smůla v podobě zranění, které jí provází již delší dobu. Toto nedovolilo cvičit naplno a tak prohrála z pozdější vítězkou této kategorie Hullinger ze Švýcarska. Dalším „katařem“, který se pustil do bojů v nově postavené sportovní hale byl Miroslav Ziegler. Jeho cvičení většina přítomných hodnotila jako stylově nejčistější, ale bohužel rozhodčí dali přednost v boji o postup do finále dynamickému Schillerovi z Německa, který se stal pozdějším vítězem. Mirek však zabojoval v repasážních bojích a společně s Italem Fiorim obsadil velmi pěkné třetí místo. V kategorii dorostenců jsme měli dvě želízka. Vladimír Míček a Martin Uřídil neměli vůbec lehkou úlohu. Obsazení této
(1.místo V. Miček /člen OGKK/ a 3.místo T. Uřídil)
kategorie bylo velmi silné co do počtu cvičenců tak i kvality předvedených kata. Vždyť každá z účastněných zemí mohla nominovat dva cvičence do každé kategorie a v dorostencích se to naplnilo. I přesto se v tomto poli závodníků naši borci neztratili. Suverénně si počínal Vladimír Míček. Svoji dynamikou čistotou techniky jež předvedl ve svých kata nenašel konkurenci a ve finále s jistotou zvítězil nad Gereonem ze Švýcarska. Spolubojovník Martin měl smůlu když v boji o postup do finále narazil na technického Švýcara, který se následně utkal s Míčkem. Uřídil se nevzdal v repásáži si zajistil bronzovou medaili s polečně s italem Budellim. Posledním, který v sobotu zasáhl do bojů v kata byl další obhájce titulu Mistra Evropy v Goju-ryu František Sedlák. František postupně zdolal soupeře z itálie, rakouska, německa, portugalska až se ve večerním finále setkal Egebergem z Dánska. Dánský závodník byl silným protivníkem. Avšak strojově přesný Sedlák opět přesvědčil svým výkonem a dána porazil 5:0. Získal tak svůj druhý titul. V neděli bylo na pořadu dne cvičení družstev. V této soutěžní disciplině jsme měli zastoupení v týmu složeném Michálková, Ištvánková, Žídková. Děvčata startovala v kategorii žáček kde zvítězila a česká výprava jsi mohla připsat další cenný kov, tentokrát opět ten nejcennější.
V konečném pořadí zemí Česká republika obsadila v kata suverénní první místo se čtyřmi medailemi blyštící se odleskem zlata a čtyřmi medailemi bronzovými.
Sobotní odpoledne bylo již ve znamení kumite. Velmi silné týmy z Ruska, Portugalska, Španělska, Itálie a Rumunska dávali všem najevo, že ve sportovním zápasu kumite by již nerady viděli takovou suverenitu jakou předvedla česká výprava v kata.
Ovšem opak byl pravdou. Již v prvních kategoriích žákyň do 45kg předvedla postavou nevýrazná, ale srdcem o to větší bojovnice Petra Žídková kvalitní výkon a obsadila ve finále s Němkou Brauch druhé místo. Dvěma zlatými medailemi z kata posilněná Veronika Ištvánková se nezalekla ani soutěže kumite. V kategorii žákyň do 50kg sice úvodní zápas prohrála s pozdější vítězkou maďarkou Krassovari, ale v repasážních bojích nenechali nic náhodě a vybojovala jsi svoji třetí medaili tentokrát pro ní „jen“ bronzovou. Tereza Folovská soutěžící v kategorii dorostenek do 51kg jako by se nechtěla nechat zahanbit žákyní Ištvánkovou a s velkým vypětím sil jsi vybojovala třetí místo. Tuto kategorii vyhrála Rumunka Corovie Cristina. V kategorii dorostenců do 60kg jsi velice suverénně vedl Chovančík Marek. V náročných eliminačních duelech nenašel přemožitele a tak se probojoval až do večerního finále. V tom na něj čekala „ruská mlátička“ Brodovíkov Viatcheslav. Tento velmi krásný a zvraty nabitý zápas nakonec vyhrál ruský závodník. V kuloárech byl tento zápas označený za jeden z nejzajímavějších. Posledním, který hájil čest českého goju-ryu karate v dorosteneckých kategoriích byl Heidinger Jan. Honza nastoupil v hmotnostní kategorii do 65kg. V třetím kole prohrál s finalistou Italem Muresu Manuelem. V repasáži ale svoji koncentraci udržel a pokračoval dál v zajímavých zápasech, které mu vynesly třetí místo. V kategoriích juniorů nastoupili Tomáš Opluštil (-70kg) a Jakub Vaněk (+80kg). Jednotlivé „pavouky“ byly nalosovány nemilosrdně jak pro Tomáše, který narazil na dynamického Španěla tak pro Jakuba, který nestačil v eliminačním boji na tmavého italského závodníka a pozdějšího vítěze Tomassettiho. Třetí místa však byly dostatečnou satisfakcí pro oba závodníky v tak velmi dobře obsazených kategoriích.
V konečném hodnocení se Česká republika získala 15 medailí a umístila se v popředí na prvních místech s pořádajícím Rakouskem a družstvem s Rumunska.
autor: Mgr. Michal Hrubý ©
(Komise rozhodčích z prava J. Musil CZE, V. Morandi ITA,
U.Portugall GER a N.Cardieira POR)
(3-tí místo z prava L. Cupáková a K.Šafaříková /L.F.Club/)
(1.místo CZE z prava P.Židková /členka OGKK/ ,
L.Michálková a V. Ištvánková)
(Vladimír Miček, 1.místo KATA, /člen OGKK/ )
Ostatní foto najdete v Galerii >>> zde