MČR seniorů 2006 – Hustopeče

Letošní první významný podnik Českého svazu karate se konal uplynulou sobotu ve špičkově připravené sportovní hale v Hustopečích. Brněnský pořadatel Jaromír Musil dal do soutěže všechen svůj um a nasadil vysoko laťku dalším pořadatelům. V rámci bohatého doprovodného programu /mažoretky,Tae kwon do, karate Kyoku shin kai, zbraně Kobudo, freestyle karate a dalších, jako gró programu ,bojovalo na  150 závodníků o první letošní tituly Mistrů České republiky v seniorských kategoriích.

„Rozdali“ si to úřadující Mistři ČR  a vítězové Národních pohárů a Regionálních přeborů.

[inspic=223,,,0]

Letošní šampionát naznamenal celkový velký kvalitativní nárůst zejména v disciplíně kata. Objevily se nejen osvědčené veličiny ,ale překvapili i neznámí závodníci. Pořadím, v kata mužů, překvapivě zamával mladý Vladimír Míček / Kusengo Hodonín/ , který v postupu do finále porazil i zkušeného Kabeše / Kamura ryu Ústí nad Labem / a rovněž mladého Lukáše Jandu / SC Flair/. Zlato a titul si tentokráte těsným výsledkem v poměru 3:2, právě s Míčkem, odvezl Jindřich Pilmann / SK Kesl ryu /, současná špička našich katařů.

[inspic=238,,,0]

Mezi ženami byla letos velmi silná konkurence. Petře Nové /Mistryni Evropy a držitelce řady mezinárodních medailí / vyrůstá schopná konkurence. Přes všechen tlak a skvělé výkony, kterými se soupeřky mohly pyšnit, Nová odolala a opět dosedla na trůn českých katařek. Za sebou nechala druhým místem Vašekovou / Tarokan Brno/ a třetími místy Lalákovou / SC Flair / spolu s Lenkou Zuzánkovou / Karate Vision Praha/.V družstvech kata soutěžily pouze čtyři týmy žen. Zlato vybojovaly ženy Tarokanu Brno, stříbro SK Kesl ryu Praha a bronzy shodně TJ Karate Nové Hrady a TJ Karate České Budějovice.

[inspic=243,,,0]

Disciplína kumite neměla tak silnou konkurenci , ale zápasy byly  nabité touhou po zisku titulu a nominaci na ME ve Stavangru v Norsku.

Každý chtěl být tím šťastným majitelem jedné z osmi nabídnutých letenek..

Mezi ženami neměla konkurenci v kategorii do 53 kg Pavla Linhartová / TJ Karate České Budějovice/ .Poradila si i se svou velkou soupeřkou Zbořilovou /SU Ústí nad Labem/ .Ve finále zvítězila rozhodnutím rozhodčích , za lepší vedení zápasu , i nad svou sestrou Zuzanou.

[inspic=275,,,0]

          S tou si měnila místo „ na bedně “v kategorii BRH,  kde obsadila třetí místo a sestra Zuzana „leštila „ zlato. Zbořilová , ze Sport Unionu Shotokan Klub Rajchert z Ústí nad Labem , si odvážela stříbro.

 

 

Mezi muži kraloval svými úspěchy Jan Tuček / Baník Havířov/ ,první místo v kategorii nad 80 kg a BRH.

 

„Jeho hruď sice zdobily dvě zlaté medaile , ale nebylo to za výkony, na jaké jsme u tohoto špičkového závodníka zvyklí. Podepsal se nich částečně i spokojený rodinný život, který tento mnohonásobný medailista ME a MS v současné době absolvuje “ , svěřil veřejné tajemství tisku hlavní rozhodčí turnaje Josef Rajchert a dodal, „Honza si je  toho  dobře vědom a jistě, tak  jako vždy, přizpůsobí následující přípravu startu na ME. Je to závodník ,který zvládá fyzickou přípravu i psychiku  “ . V dalších kategoriích se blýskl skvělým výkonem i „ návratem ztraceného syna “  Milan Burget / Tatra Kopřivnice/, který svými raketovými starty prokázal oprávnění pyšnit se titulem a zlatou medailí. Nedával svým soupeřům šanci a jeho útočné techniky na horní pásmo byly prakticky nechytatelné.Ve finálovém duelu, si s havířovským závodníkem Gureckým , dělal co chtěl a porazil ho vysoko 8:2.

Pěkné finále spolu svedli v kategorii mužů do 80 kg havířovský Pail proti oddílovému kolegovi Ondřeji Fialovi. Richard Pail se v průběhu šampionátu, tak jako v zápasech ligy a NP stále hledal, ale ve finále plném zvratů nakonec 4:3 zvítězil. Spolu s Fialou nabídli divákům pěkné karate.

[inspic=267,,,0]

            V kategorii do 75 kg byl titul Mistr ČR přidělen Miroslavu Hýskovi, kterého nešťastně kontaktoval v průběhu finále, Jindřich Pilmann držitel již zlaté medaile v kata.

 

 

V předcházejících zápasech této kategorie, díky výkonům velmi variabilního Tomáše Pavlíčka /SKR SU Ústí n.L./ , který nakonec skončil na třetím místě, diváci viděli nádherné karate.V zápasech se závodníky Dovolilem, Heldem  a zejména pak Gajdošem /8:0 / předvedl svou bohatou škálu kopů a útočných technik. Zastavil ho až pozdější vítěz Hýsek a to v prodloužení za nejasného zmatku v zápisu skóre.

 

V celkovém hodnocení se na předních místech výsledkové listiny umístily oba kluby Sportovních Center Mládeže  ČR a to poměrem zlatá-stříbrní-bronzová : 1.Baník Havířov  4 –5-, dále 2.TJ Karate České Budějovice 3-1-6 a na třetí místě SK Kesl ryu Praha 2-1-1.Velkým překvapením při slavnostním nástupu bylo i vystoupení prezidenta Českého svazu karate, Ing.Jiřího Bočka, který osobně ocenil mladé talentované závodníky.Nejenže jim předal  své osobní dary, ale představil tak veřejnosti novou vlnu úspěšných závodníků České republiky.

V závěrečném ceremoniálním bloku předal prezident svazu spolu s vedoucím rady reprezentace.Ing.Ondřejem Musilem, úspěšným závodníkům certifikáty nominace na ME v Norsku.Reprezentovat nás budou : Jindřich Pilmann, Petra Nová, Zuzana Linhartová, Petra Peceková, Radka Krejčová, Milan Burget, Richard Pail,a Jan Tuček.

 

Text zaslal: Josef Rajchert

Foto: Kamil Guzek www.spartak.cz

 

ostatní foto najdete v galerii  Foto – MČR 2006 senioři – Hustopeče