Léto na Okinawě 2009

Měsíc srpen byl pro většinu ve znamení prázdninového odpočinku, ale pro české Goju-Ryu se nesl ve znamení prohlubování znalostí a sebezdokonalování v kolébce karate – Okinawě.

Dne 8.8.2009 odletěla česká výprava ve složení Jaromír Musil, Bronislav Puzrla, Petra Žídková, Vladimír Míček a Ondřej Kříž směr asijský kontinent. Po sedmnáctihodinovém letu a celkem třicetihodinové cestě výprava přiletěla do okinawského města Naha, místní čas 21 h, 9.8.2009.

Hned druhý den v 10 h pro nás všechny začal maraton tréninků ve třicetistupňových vedrech a 85% vlhkosti vzduchu pod vedením samotného prezidenta okinawské organizace Okinawa Goju-Ryu Karate-Do Kyokai Yoshio Hichiya 10. Dan a viceprezidenta organizace Shinkichi Kinyo 10. Dan. Místní atmosféra všechny cvičence okamžitě pohltila a vybudila k vysoké intenzitě cvičení, kterou jsme si udržovali po celou dobu strávenou v dojo. Náplní dopoledních tréninků, které probíhaly denně od 10 h do 12 h, bylo převážně synchronizace, načasování a provedení kata. Večerní tréninky, probíhající od 19 h do 21h, se nesly ve znamení technické stránky karate Goju-Ryu.

15.8.2009, tzn. po týdnu intenzivního drilu okinawského karate jsme se zúčastnili Okinawa Traditional Karatedo and Kobudo World Tournament, konaném v okinawském Budokanu, což je vlastně komplex zázemí pro bojové sporty. Turnaje se zúčastnilo 1207 závodníků, z toho 175 Japonců, 160 okinawských závodníků a 872 neasiatů. Turnaj byl rozdělen do 14 kategorií, z toho 6 kategorií Karatedo Kata a 8 kategorií Kobudo Kata (disciplíny Bo a Sai). Kategorie byly rozděleny i věkově a to na tři skupiny – Junioři, Senioři a Veteráni. Výkony závodníků posuzovalo na všech tatami 7 sudích.

Naši výpravu zastupovali dva závodníci v kategorii Kata muži a to Vladimír Míček a Ondřej Kříž, v této kategorii bylo 250 závodníků. V kategorii Kata ženy startovala Petra Žídková, kde byla konkurence 93 závodnic.

Vladimír Míček se hned v prvním kole postavil japonskému závodníkovi Masao Yamashita, kterého porazil 6:1. V druhém kole se utkal s Američanem Scottem Krausem s výsledkem 7:0. Také ve třetím kole porazil 5:2 amerického závodníka Juana Alvareze. Ve čtvrtém kole vyhrál nad švédským závodníkem Jessem Hermanssonem rovněž v poměru 5:2. V pátem kole na Láďu čekal opět japonský závodník a to Shozen Arakaki, kterého porazil 6:1. V šestém kole, které znamenalo postup do semifinále, nastoupil proti okinawskému závodníkovi Ryo Kiyuna (žák od Sakumota a čerstvý juniorský mistr Japonska v kata) a tento duel vyhrál 4:3. V odpoledním programu nastoupil o postup do finále proti domácímu okinawskému závodníkovi Daigo Shimabukuro, kterému podlehl 3:4 a získal tak 3. místo. I přes těsnou prohru k Láďovi směřovaly četné gratulace a to i přímo od japonských a okinawských mistrů. Tuto kategorii Kata muži vyhrál Norihiko Masuda, generální sekretář federace Okinawa Goju-Ryu Karate-Do Kyokai pro zaoceánské státy, což znamenalo dvojnásobnou radost pro prezidenta této organizace Yoshio Hichiya, který poděkoval Jaromíru Musilovi za přípravu svých závodníků na tento turnaj. Další náš zástupce v této kategorii Ondřej Kříž ve druhém kole podlehl Francouzovi Gregory Krikorikan 3:4 a tímto jeho šance skončily, jelikož na tomto turnaji neprobíhal systém repasáže.

V kategorii Kata ženy naši výpravu zastupovala Petra Žídková. V prvním kole nastoupila proti Kanaďance Annie Lalonde a vyhrála 7:0. V druhém kole porazila Argentinku Jesicu Maricel Farias v poměru 6:1. V třetím kole vyhrála nad italskou závodnicí Martou Ciabatta 4:3. V dalším kole podlehla domácí okinawské závodnici Miyuki China 6:1. Tato závodnice nakonec obsadila druhé místo. Petra se v této kategorii umístila na 9. místě. Celou kategorii vyhrála závodnice Sayuri Kinjyo, žákyně od T. Sakumoto.

Celá soutěž byla završena seminářem pod vedením mnoha okinawských mistrů. Naše výprava se účastnila tří seminářů Karate Goju-Ryu a to naši linie OGKK v zastoupení mistrem Koshin Iha, linie Meibukan (linie Goju-Ryu mistra Meitoku Yagi) a linie mistra Seitoku Matayoshi (Kokusai Okinawa Karate and Kobudo Renmei). Největším přínosem pro nás byl seminář s Tsuguo Sakumoto, zástupcem Ryuei-Ryu.

Profesionální vedení semináře a osobní přístup trojnásobného mistra světa v Kata Tsuguo Sakumota a jeho svěřenců nám umožnilo nahlédnout pod pokličku okinawského stylu karate Ryuei-Ryu (v poslední době stále populárnější). Měli jsme možnost do detailů pochopit podstatu tohoto stylu a rovněž bylo dopodrobna vysvětleno provedení všech jejich kata. Tento seminář byl pro nás podnětem k zamyšlení a rovněž poznatkem, že v realitě v cvičení kata v mnohém ustupujeme rozhodčím za účelem líbivosti na úkor správného a tradičního pojetí kata. Při této návštěvě jsme navázali kontakt s touto linií a pracujeme na další spolupráci a rozvoji stylu Ryuei-Ryu v České republice.

Vystoupením našich závodníků na turnaji náš pobyt na Okinawě neskončil, ale svou přípravu jsme začali soustředit na blížící se seminář federace Okinawa Goju-Ryu Karate-Do Kyokai se závěrečnými zkouškami na stupně technické vyspělosti. Během této doby jsme navštívili dojo senseie Masanari Kikugawa, který je technický ředitel této linie a souběžně probíhala naše příprava v dojo u senseie Hichiya.

O víkendu 21. – 22.8.2009, kdy proběhl technický seminář Okinawa Goju-Ryu Karate-Do Kyokai, jsme završili náš pobyt na Okinawě úspěšným složením zkoušky na stupně technické vyspělosti. Jaromír Musil získal 5. Dan OGKK, Bronislav Puzrla 3. Dan OGKK a Petra Žídková 2. Dan OGKK. Při závěrečném meatingu organizace OGKK, byl vyzdvižen úspěch našich závodníků na turnaji a Jaromír Musil získal licenci zkušebního komisaře linie OGKK do 3. Danu, což je velkou poctou pro české Goju-Ryu.

22.8.2009 se naše výprava přemístila do Tokia, kde jsme pokračovali v technickém zdokonalování u senseie Seiro Aragaki, který působí jako technický ředitel Japan Karate-Do Federation Goju-Kai, která sdružuje všechny Goju-Ryu linie a je zároveň zaštiťuje technickou stránku JKF (Japan Karate Federation), která následně dodává podklady pro WKF (World Karate Federation). Sensei Seiro Aragaki je učitelem, u kterého v roce 1999 působil při své první návštěvě Japonska Jaromír Musil. Sensei Aragaki se nám věnoval i na úkor toho, že zde připravoval Vietnamský ženský národní kata team, medailistky ze Světových her v Taipei. Během týdne stráveného v jeho dojo, jsme mohli poznat rozdíly mezi okinawským a japonským pojetím a chápáním karate, kdy na Okinawě je upřednostňována tradice a karate je zde více chápáno jako životní cesta, zatímco v Japonsku již kromě tradice lze pozorovat vliv sportovního pojetí karate.

Čas strávený v Japonsku, pro někoho dlouhé tři týdny, pro nás velice krátká doba, nás motivoval do dalšího studia karate a každý zúčastněný už během zpáteční cesty v myšlenkách toužil po další návštěvě této země.